Головна » Новини бібліотеки

Category Archives: Новини бібліотеки

Сьогодні, учні групи 4 разом з класним керівником Леся Гончарюк та бібліотекарем училища Людмилою Беспалою відвідали Чернівецький обласний меморіальний музей Володимира Івасюка.
Він вийшов з того благословенного куточка співучої буковинської землі у гомінливий світ, щоб стати весняним парусом української пісні. Софія Ротару
 У цьому році відзначається 75-років від дня народження відомого поета-пісняра.
Учні мали змогу познайомитися з цікавими моментами життя та творчості Володимира Івасюка та відвідали виставку, присвячену стилю музиканта. На виставці представлено багато речей із його гардероба, а також фото, де Івасюк у цьому одязі, що було надзвичайно цікаво майбутнім кравцям, закрійникам.

У рамках декади суспільно-гуманітарних дисциплін, здобувачами освіти ВПУ 3, групи 5, 7, 11, 3, 9, 10, до 210 річниці від Дня народження Т. Шевченка підготовлено стіннівки про життя та творчість українського Кобзаря.

Свіча вічності

(до 210-ї річниці від дня народження Т.Шевченка)

(1814-2024)

Ти нам залишив прагнення високі,

Шляхи священні, по яких іти

Твого сумління й мужності уроки

Ми бережем і будем берегти.

М.Палієнко

 

У березні 2024 року  виповнюється 210 років від дня народження великого українського поета та легендарної постаті національної культури – Тараса Шевченка.

І це цілком зрозуміло, бо він, його життя і творчість стали символом української ідентичності.

Тарас Шевченко… Геній, мислитель, пророк. Людина незвичайної долі й незвичайного таланту, що здобула світову славу.

     Увібравши в себе душу народу, він підніс його духовну велич і красу на найвищу височінь, чим збагатив увесь світ. Тарас Шевченко звеличив Україну, звеличив весь український народ.

       Творчість Шевченка – багатогранна, як і його талант. Шевченко Т.Г. був різнобічно обдарованим митцем, ліриком, творцем епічних поем, видатним драматургом. Літературна спадщина Тараса Шевченка, центральну роль в якій відіграє збірка поетичних творів «Кобзар», за правом вважається основою української літератури. «Заповіт» Великого Кобзаря перекладено більш ніж 100 мовами світу.

        Тарас Шевченко є одним з найвидатніших майстрів українського образотворчого мистецтва. Він працював у галузях станкового живопису, графіки, монументально-декоративного розпису та скульптури, досконало володів технікою акварелі, олії, офорту, малюнка олівцем і пером. Він є автором понад тисячі мистецьких творів.

          В Україні і на всіх континентах світу  Шевченкові встановлено понад тисячу двісті пам’ятників. До них  приходять сотні тисяч людей, щоб віддати свою пошану Кобзареві.

ЗАПОВІТ

Як  умру, то поховайте        

Мене на могилі                                              

Серед степу широкого

На Вкраїні милій,

Щоб лани широкополі,

І Дніпро, і кручі

Було видно, було чути,

Як реве ревучий.

Як понесе з України

У синєє море

Кров ворожу… отойді  я

І лани і гори —

Все покину, і полину

До самого Бога

Молитися… а до того

Я не знаю Бога.

Поховайте та вставайте,  

Кайдани порвіте

І вражою злою кров’ю

Волю окропіте.

І мене в сем’ї великій,

В сім’ї вольній, новій,

Не забудьте пом’янути

Незлим тихим словом.

Вислови відомих людей про Т. Г. Шевченка

 Є. Маланюк

Не поет – бо це ж до болю мало,

Не трибун – бо це лиш рупор мас,

І вже менш за все – «Кобзар Тарас»

Він, ким зайняло і запалало.

О. Вишня

«Тарас Шевченко! Досить було однієї людини, щоб урятувати цілу націю».

Є. Сверстюк

«Феномен Шевченка відбиває нашу національну природу, наше світосприйняття, наше минуле і нашу надію на майбутнє. Він символізує душу українського народу, втілює його гідність, дух і пам’ять…».

І.Франко

«Коли б мені прийшлося одним словом схарактеризувати поезію Шевченка, то я сказав би: се поезія бажання життя. Свобідного життя, всесторонній, нічим не опутаний розвій одиниці і цілої суспільності, цілого народу, – це ідеал Шевченка, котрому він був вірним ціле життя».

Джон Ф. Кеннеді

«Я радий, що можу додати свій голос до тих, що вшановують великого українського поета Тараса Шевченка. Ми вшановуємо його за великий вклад у культуру не тільки України, яку він дуже любив і так промовисто описував, а й культуру світу. Його творчість є благородною частиною нашої історичної спадщини».

Микола Палієнко

Ти нам залишив прагнення високі,

Шляхи священні, по яких іти

Твого сумління й мужності уроки

Ми бережем і будем берегти.

 

 

 У бібліотеці училища розгорнуто інформаційні матеріали до 210 річниці від дня народження Т.Г.Шевченка «Свіча Вічності»,  де здобувачі освіти, педколектив та інші  користувачі бібліотеки мають можливість переглянути їх.

Читаймо Шевченкові твори, вивчаймо їх, шануймо те, що залишив нам у спадок Великий Кобзар

 

4 березня легендарному Володимиру Івасюку виповнилося  б   75.

 

 

 

Володимир Івасюк був одним із основоположників української естрадної музики. Автор 107 пісень, 53 інструментальних творів, музики до кількох вистав. А ще український Орфей був професійним медиком і скрипалем, чудово грав на фортепіано, віолончелі, гітарі. Мав він і талант художника, був неординарним живописцем і фотографом (щоправда, сам не любив фотографуватися). Загинув молодим за нез’ясованих обставин у Брюховицькому лісі поблизу Львова.

Звання Героя України отримав посмертно – через 30 років після своєї трагічної смерті.

Володимира Івасюка пам’ятають ті, хто любить українську пісню, а його «Червона рута» і «Водограй» стали музичними брендами нашої країни, на яких виросло не одне покоління артистів і слухачів.

 

За спогадами сучасників, Івасюк був надзвичайно м’якою, лагідною людиною. І доброю. Ця лагідність і доброта світилася в його очах. Мав дивовижний талант спілкування, тож люди радо відкривалися йому назустріч. «Він був романтичний, розумний. З ним завжди було цікаво.

 

Володимир Івасюк – композитор, поет, співак, легенда, геній, людина, яка суттєво вплинула на українську музику. Автор «Червоної рути». Автор «Водограю». Автор пісень «Я піду в далекі гори», «Балада про мальви», «Дві скрипки», «Пісня буде поміж нас», «Лиш раз цвіте любов», «Два перстені» та багато інших. Про Володимира Івасюка написано багато статей, книжок, знято чимало документальних фільмів. І не дарма, бо ж він був унікальною особистістю, він був єдиним серед всіх. У 20 років написав пісню, яка стала символом української естради.

 

Народився Володимир Івасюк 4 березня 1949 року в Кіцмані. Там же закінчив школу, там закінчив музичну школу, створення якої зініціював його батько, Михайло, вчитель французької мови. У Кіцмані почав писати перші музичні й поетичні твори. Після переїзду сімʼї Івасюків до Чернівців у юного Володимира розпочався справжній прорив у музичній творчості. Тут він написав свої найвідоміші пісні. Паралельно із навчанням у медичному училищі пісняр відшліфовував музичну грамоту.

 

З 1974 року почав навчатися у Львівській консерваторії. У Львові Івасюк творить окрім естрадних пісень класичні твори. 24 квітня 1979 року вийшов з квартири у Львові. Більше його ніхто не бачив. Аж до 18 травня, коли тіло Івасюка знайшли у підвішеному стані в лісі в Брюховичах.

 

Про Володимира Івасюка можна написати тисячі слів, але вартий він тільки одного – геній. Геній музики, адже він створив мелодії, які запали в серця й душі всім, хто хоча б раз почув їх.

                                                                                          СТОРІНКИ  ПАМЯТІ ВОЛОДИМИРА ІВАСЮКА

                                                                                         Книжки про Володимира Івасюка та пісенники

                                                                                                           Про життя і творчість

       

Елегії для сина

Михайло Івасюк

1991 Карпати (Ужгород)

Основу поетичної книги Михайла Івасюка склав однойменний цикл віршів. Це до щему відверта сповідь поета-батька, що втратив єдиного сина. Авторський монолог пройнятий болем невтішного серця, але разом з тим він сповнений філософської зрілості й вражаючої мужності.

читати далі

3

Життя і смерть Володимира Івасюка

Іван Лепша

1994 Журнал «Військо України» №6

Повість, в якій зроблено спробу дослідити загадку смерті композитора. Автор ще за життя Михайла Григоровича приходив до нього додому. Йому показували архіви, всіляко допомагаючи в роботі над книжкою. Робота містить чимало фактів зі слідства, яким немає ціни.

читати далі

 4

Монолог перед обличчям сина

Михайло Івасюк

2000 Золоті літаври (Чернівці)

Біографічна повість Михайла Григоровича Івасюка про свого сина. З неї ви детально дізнаєтесь про дитинство Володі (ці частини особливо цінні з педагогічної точки зору), школьні та інститутські роки, про захоплення музикою та музичними інструментами, особливо скрипкою. Прочитаєте про відносини в сім’ї, які Володимир ставив собі за ідеал. Батько розповідає як Володя писав свої пісні, як горнулися до нього люди. В книзі розкрито підступність тогочасної влади та проблему української пісні, які існують й до сьогодні. Михайло Івасюк поіменно називає убивць свого сина, розповідає про перепони, що чинила влада на останньому шляху композитора. Та ще багато чого, що не ввійшло у наші сторінки.

читати далі

5

Володимир Івасюк. Життя — як пісня. Спогади та есе

Парасковія Нечаєва

2003 Букрек (Чернівці)

До 55-річного ювілею композитора побачила світ книга спогадів та есе про Володимира Івасюка, яку упорядкувала директор Чернівецького Меморіального музею Володимира Івасюка Парасковія Нечаєва. До видання увійшли спогади 20 друзів Володимира, обох його сестер, 9 наукових статей, а також 10 кращіх творів композитора, багато фотографій.

читати далі

 6

Елегії для сина

Михайло Івасюк

2003 Зелена Буковина (Чернівці)

Друге видання поетичної книжки Михайла Івасюка.

читати далі (більше…)

До дня спротиву окупації (26 лютого) Автономної Республіки Крим та м.Севастополя у бібліотеці закладу здобувачі освіти взяли участь у патріотичних заходах та огляді інформаційних джерел (літератури, публікацій, матеріалів Інтернет тощо), повязаних  з історією спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя:

  • Огляд книжково – інформаційної виставки «Крим і Україна – єдині»
  • Інформаційна хвилина «Що ми знаємо про анексію Криму»
  • Круглий стіл  «Крим – це Україна»

21 лютого – Міжнародний день рідної мови.

                                

В бібліотеці училища розгорнуто інформаційні матеріали до Міжнародного дня рідної мови «Слово наше рідне – слово українське» та діє ознайомлення та огляд літератури.

21 лютого – Міжнародний день рідної мови“

Слова росли із грунту, мов жито.  Добірним зерном колосилась мова. Вона як хліб. Вона мені свята. І кров’ю предків тяжко пурпурова”.      Ліна Костенко

Міжнародний день рідної мови покликаний спонукати уряди й населення всіх країн захищати й розвивати мову кожного народу, що існує на планеті.

Ця всесвітня подія відзначається щороку 21 лютого, а засновницею свята виступила ЮНЕСКО. Своєю особливою мовою будь-яка етнічна спільнота завжди вирізняється з-поміж інших. Рідна мова є носієм цінностей та знань, які передаються з покоління в покоління в якості нематеріального культурного спадку. На жаль, 43% мов зараз перебувають під загрозою цілковитого зникнення. Що два тижні припиняє своє існування мова одного з народів світу. 40% людей не мають змоги отримати освіту рідною мовою, а це є дуже важливим фактором формування національної свідомості.

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ В ІСТОРІЇ

  • 1999

21 лютого стало Міжнародним днем рідної мови згідно з рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО.

  • 2002 15 лютого

Це свято офіційно визнано Генеральною Асамблеєю ООН.

  • 2006 19 лютого

В Австралії, в місті Сідней відкрили пам’ятник, присвячений борцям за права рідної мови всього світу.

  • 2007 16 травня

ООН в своїй резолюції закликала держави сприяти захисту та збереженню всіх мов, які існують у світі.

  • 2008

Був проголошений ООН Міжнародним роком мов.

  • 2019

ООН проголосила цей рік Міжнародним роком мов корінних народів.

Рідна мова — та, яку людина сприймає з дитинства, не вивчаючи її спеціально. Зазвичай це мова, якою спілкувалися в родині, мова матерів та батьків.

 В нашій країні державною мовою є українська, але й інші мови, щонайменше в кількості півтора десятка, є рідними для частини громадян. Міжнародний день рідної мови наша держава почала відзначати у 2002 році.

Щоб віддати шану своїй рідній мові, цього дня варто дізнатися про неї щось нове з кількох цікавих та пізнавальних книг.

 Рідна мова — українська, про неї можна дізнатися нове, цікаве та пізнавальне з книг, які бібліотека пропонує для читання.

Це можуть бути, наприклад,

  • «Про українську мову й українську справу» Михайла Грушевського,

 

  • «Правда про походження української мови » Костянтина Тищенка,

 

  • «Рідна мова. Науково-популярне видання» Івана Огієнка

 

  • «Буквар миру» Григорія Сковороди.

Яку мову вважають найдавнішою?

З усіх відомих людству «задокументованих» мов найдавнішою є шумерська мова. Шумери залишили після себе письмові свідчення, які датуються 3000-ми роками до нашої ери. На жаль, мови, які існували до писемності, сучасній науці невідомі.

До якої мовної сім’ї належить мова українців?

Українська мова належить до найчисленнішої — індоєвропейської сім’ї та входить до її слов’янської групи.  

Скільки різновидів є в українській мові?

В українській мові є три основні різновиди наріччя: північне, південно-східне й південно-західне. Кожне з них має в своєму складі ще по кілька говорів. Загалом їх нараховується 14, але цей перелік не включає перехідних говорів та деяких особливих діалектів, наприклад, лемківського.

Мова росте елементарно разом з душею народу.

                                                                            Іван Франко

 

 

 

 

За матеріалами Інтернет

20 лютого – День пам’яті Героїв Небесної Сотні

Вони співали «Ще не вмерла…» і вмирали…
Земля тремтіла, під ногами ж – твердь…
Їм янголи обличчя прикривали…
А ті під вибухи гранат ішли на смерть…

     Сьогодні ми згадуємо ще одну трагічну сторінку в непростій історії України – День Героїв Небесної Сотні. Небесна Сотня – перші герої російсько-української війни, котрі захищали ідеали демократії, відстоювали права і свободи людини, європейське майбутнє України.

     Революція Гідності змінила Україну і кожного громадянина. Ті буремні події 2014 року навчили всіх бути небайдужими, брати на себе відповідальність і відстоювати незалежність своєї країни до останнього подиху.

     Вже сьогодні ми із жалем констатуємо, що боротьба на Майдані стала лише початком людських втрат. Багато наших мужніх співвітчизників вирушили захищати нашу Україну від ворога окупанта. Ми віримо, що перемога буде за нами, бо ми боронимо свою землю, рідну країну.

Небесна сотня – це наш біль і наша гордість, це наші сльози і наш душевний щем вдячності за все, що зробили для нас. Сьогодні вони дивляться на нас з небес і думають – не дайте злу перемогти, адже Україна і нині в сльозах, на її захист у війні з російським агресором стають тисячі й тисячі патріотів своєї держави, борються за її єдність та цілісність. Тому ми не маємо морального права здаватися, не маємо морального права не

боротися, адже нам сам Бог велів захищати свою Батьківщину.

 Схиляємо голови перед подвигом тих, хто ціною власного життя відстояв право держави йти демократичним шляхом.

     Вічна і світла пам’ять патріотам, Героям Небесної Сотні, що загинули в боротьбі за нашу свободу…

                            Герої не вмирають! Памятай відважних

                                     Слава Україні

 

Перелік методично – інформаційних джерел, присвячених вшануванню памяті Героїв Небесної сотні та трагічним подіям на Майдані дивись за посиланням:

           https://drive.google.com/drive/folders/1XYuXBpLvB87Mmo7q1fu2HKFhyd9uFW3

Перелік інформаційних джерел,присвячених вшануванню пам’яті Героїв Небесної Сотніта трагічним подіям на Майдані

Небесна сотня: пам’ятізагиблим на Євромайдані [Електронний ресурс].   – Режим доступу: http://nebesnasotnya.com.ua/
Євромайданвід початку і до кінця: https://ua.krymr.com/a/ukraina-ce-evropa-euromaidan-timeline/29615328.html
Майдан: Як усе було/ http://maydan18-20feb.com.ua/?tag=video

(більше…)

 

16 лютого – День Єднання

Єднаймо наші душі і серця,

              І помисли хай будуть в нас єдині!

                 Бо наша єдність – це мета Творця,

                Бо наша Єдність – захист України!

День Єднання – це свято в Україні, встановлене 16 лютого 2022 року Указом Президента України. Свято встановлено в Україні «З метою консолідації українського суспільства, його стійкості в умовах війни, інформаційно-пропагандистського, психологічного тиску на суспільну свідомість…»

В умовах війни, обстрілів, блекаутів та щоденних трагедій, День єднання набув особливого змісту. Це чергова можливість нагадати світу, що ми боремося і будемо боротися за свободу та щасливе майбутнє.

Україна – єдина країна!

Україна – це сила!

Україна – це наші солдати,

Які пішли воювати.

Єдність – це наші волонтери,

Які дістануть усе що треба.

Єдність це наші сапери,

Які розміновують міста і села.

Єдність – це вся Україна,

Яка не стоїть на колінах.

Перемогу наближає,

І ніхто нас не здолає.

Єдність до перемоги нас веде

Єдність ворога порве

Із руїн підніме Україну,

Прокладе нам шлях до миру.

 

 Ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти великої мети – побудова економічно-духовно багатої, вільної демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки. У нас нема жодних сумнівів, що попри всі труднощі, Україна буде успішною

 

                                                                                                                 За матеріалами Інтернет

 

 

День святого Валентина

14 лютого в більшості країн світу відзначають День святого Валентина або Свято закоханих.

В Україні це також популярне свято,  яке закохані проводять разом, дарують одне одному подарунки та роблять романтичні жести. Закохані вітають одне одного з Днем святого Валентина, який вважається захисником тих, хто кохає. 

На жаль, у цьому році багато закоханих святкують його далеко один від одного, і чимало привітань в цей день полетить на фронт. Нехай усі слова любові, сказані чи написані сьогодні, зігрівають душі та серця наших захисників.

День закоханих по-українськи: як писали про кохання Іван Франко, Леся Українка,Михайло Старицький, Микола Вінграновський, Олександр Олесь…

Час навчитися говорити про кохання українською! І найкращі вчителі тут — наші класики. Колись вони закарбували на папері найромантичніші слова про любов, а нині ці вірші стали популярними піснями.

У  добірці —  лірика Миколи Вінграновського, Ліни Костенко, Івана Франка, Михайла Старицького, Лесі Українки, Павла Тичини. Їхні рядки про кохання сьогодні стали хітами. 

Лірична поезія Івана Франка

 «Отсе тая стежечка»

Отсе тая стежечка,
Де дівчина йшла,
Що з мойого сердечка
Щастя унесла.
Ось туди пішла вона
Та гуляючи,
З іншим своїм любчиком
Розмовляючи.
За її слідами я,
Мов безумний, біг,
Цілував з сльозами я
Пил із її ніг.
Наче потопаючий
Стебелиночку,
Зір мій вид її ловив
На хвилиночку.

  (більше…)

Архіви

Категорії