Головна » Бібліотека

Category Archives: Бібліотека

Соціально важливі книги про відходи та сміття

В рамках акції « За чисте довкілля» та збереження екології бібліотека  закладу пропонує для читання педколективу та здобувачам освіти добірку цікавих і корисних книг, які налаштують на особисті зміни та навчать корисним порадам зі збереження довкілля.

 Книги про сміття та екологію наразі дуже популярні та важливі для застосування, бо така дивовижно проста у створенні, та надскладна у вирішенні проблема як сміття та забруднення торкається кожного з нас. У полі чи в місті, на воді чи навіть у повітрі — прояви загострення проблем екології вже помітні, тому головною метою людини сьогодення є збереження довкілля.

Вас може зацікавити

 

»Книжка про сміття.»

Книжки про сміття для дітей молодшого та середнього шкільного віку допоможуть цікаво опанувати важливі знання з екології та проблеми відходів, доступно та наочно зрозуміти терміни та навчитись розрізняти відходи та сміття. Яку користь людство може отримати від шкідливого сміття? Що таке Zero Waste, та як цей термін можна з користю застосувати вдома та школі?  Під соковитою обкладинкою видання «Книжка про сміття» юних читачів (можливо, і їх батьків) чекають корисні поради щодо сміття, які неодмінно треба застосувати!

»Жити із зеленим серцем.»

Книги про захист навколишнього середовища неодмінно розглядаються в контексті життя людини, адже саме від нас залежить стан довкілля та власного здоров’я.

 Подбай про себе і планету» – це довершений посібник «зеленого» способу життя, мета якого – позбавити кожного з нас токсичних речей та звичок, які впливають на довкілля. Сторінки цієї книги, подібно корінню дерев, містять купу пунктів, засвоєння яких стане підґрунтям для зцілення планети. Вплив різних матеріалів та хімічних засобів, косметичних, засобів гігієни, авторка детально й доступно поєднала з порадами щодо оселі та харчування, розробивши ґрунтовну працю, націлену на здорове та щасливе майбутнє кожного.

»Сміттєва революція.»

Книги з екології захопливо занурять у пізнавальну історію, що подарує нові  цікаві знання та жагу до продовження читання. На яскравих сторінках книги «Сміттєва революція»  читачів чекають безліч цікавих фактів та відкриттів, які не лише пояснюють, як захистити нашу планету від сміття, а й стануть провідниками у світі науки!

Що відбувається зі сміттям, яке ми кожен день викидаємо?  Куди зникають всі ті речі, які нам більше не потрібні? Зазвичай, ми просто позбуваємось зайвих речей, тим самим забруднюючи планету. Проте не хвилюйтесь, адже змінити життя на краще може кожен з нас, достатньо знати, як влаштований світ навколо та піклуватись про наш спільний будинок — Землю. Якщо ти хочеш дізнатися, звідки береться вода, яку ти п’єш, чим небезпечна шерстяна шапка та як твій старий телефон може захистити тропічні ліси, то не марнуй час, та пірнай у читання!

»Дім – нуль відходів».

Чи можливо опанувати стиль життя, такий собі «натуральний дзен», де кожен з нас не продукує більше літрової банки сміття, не купує зайвого та насолоджується мінімалізмом? Книга про захист природи та щасливе життя в сучасному світі «Дім — нуль відходів» від засновниці міжнародного руху життя без сміття — це 310 сторінок лайфхаків, які надихають на внутрішні зміни та допоможуть заощаджувати ресурси та гроші. Після застосування порад авторки, кожен з нас зможе відчути полегшення у власному оточенні, та вплинути на здоров’я Землі в цілому.

 « Сміття і люди».

Книга про природничі науки, зокрема біологію та   антропологію, помножена на людську психологію та гострі проблеми світових відходів, сплелися в історію невід’ємної риси людського існування — сміття. Праця Томаса Гілланда Еріксена  «Сміття і люди» – це влучна, дивовижно розумна та дійсно актуальна для сучасного суспільства книга, адже сучасні темпи споживання та нехтування екологічними нормами, замовчування теми сміття та історичне підґрунтя проблеми відходів автор розглядає та аналізує через культурну та соціальну призму, шукаючи шляхи перетворення сміття у щось корисне.

Читайте також:

 Книжки про екологію та захист довколишнього середовища

Книжки, що допоможуть стати еко-френдлі

Усе, що треба знати про кліматичні зміни.

 Книжки про глобальне потепління, екологію та віруси

 

                                                                                                         За матеріалами Інтернет

В бібліотеці училища викладач хімії, біології та екології  Дмитро Данелюк  разом з бібліотекарем Людмилою Беспалою провели пізнавальну інформаційно – екологічну годину  для здобувачів освіти групи №2  «Збережемо довкілля разом», де оглянули матеріали природничої тематики та літературу по екології. Здобувачі освіти були  захоплені  книгами «Червона книга України- тваринний світ», «Червона книга України – рослинний світ, «Зелена книга України», «Це моя Україна – природоохоронні території України», «Знай. Люби. Бережи».

Сьогодні, учні групи 4 разом з класним керівником Леся Гончарюк та бібліотекарем училища Людмилою Беспалою відвідали Чернівецький обласний меморіальний музей Володимира Івасюка.
Він вийшов з того благословенного куточка співучої буковинської землі у гомінливий світ, щоб стати весняним парусом української пісні. Софія Ротару
 У цьому році відзначається 75-років від дня народження відомого поета-пісняра.
Учні мали змогу познайомитися з цікавими моментами життя та творчості Володимира Івасюка та відвідали виставку, присвячену стилю музиканта. На виставці представлено багато речей із його гардероба, а також фото, де Івасюк у цьому одязі, що було надзвичайно цікаво майбутнім кравцям, закрійникам.

Свіча вічності

(до 210-ї річниці від дня народження Т.Шевченка)

(1814-2024)

Ти нам залишив прагнення високі,

Шляхи священні, по яких іти

Твого сумління й мужності уроки

Ми бережем і будем берегти.

М.Палієнко

 

У березні 2024 року  виповнюється 210 років від дня народження великого українського поета та легендарної постаті національної культури – Тараса Шевченка.

І це цілком зрозуміло, бо він, його життя і творчість стали символом української ідентичності.

Тарас Шевченко… Геній, мислитель, пророк. Людина незвичайної долі й незвичайного таланту, що здобула світову славу.

     Увібравши в себе душу народу, він підніс його духовну велич і красу на найвищу височінь, чим збагатив увесь світ. Тарас Шевченко звеличив Україну, звеличив весь український народ.

       Творчість Шевченка – багатогранна, як і його талант. Шевченко Т.Г. був різнобічно обдарованим митцем, ліриком, творцем епічних поем, видатним драматургом. Літературна спадщина Тараса Шевченка, центральну роль в якій відіграє збірка поетичних творів «Кобзар», за правом вважається основою української літератури. «Заповіт» Великого Кобзаря перекладено більш ніж 100 мовами світу.

        Тарас Шевченко є одним з найвидатніших майстрів українського образотворчого мистецтва. Він працював у галузях станкового живопису, графіки, монументально-декоративного розпису та скульптури, досконало володів технікою акварелі, олії, офорту, малюнка олівцем і пером. Він є автором понад тисячі мистецьких творів.

          В Україні і на всіх континентах світу  Шевченкові встановлено понад тисячу двісті пам’ятників. До них  приходять сотні тисяч людей, щоб віддати свою пошану Кобзареві.

ЗАПОВІТ

Як  умру, то поховайте        

Мене на могилі                                              

Серед степу широкого

На Вкраїні милій,

Щоб лани широкополі,

І Дніпро, і кручі

Було видно, було чути,

Як реве ревучий.

Як понесе з України

У синєє море

Кров ворожу… отойді  я

І лани і гори —

Все покину, і полину

До самого Бога

Молитися… а до того

Я не знаю Бога.

Поховайте та вставайте,  

Кайдани порвіте

І вражою злою кров’ю

Волю окропіте.

І мене в сем’ї великій,

В сім’ї вольній, новій,

Не забудьте пом’янути

Незлим тихим словом.

Вислови відомих людей про Т. Г. Шевченка

 Є. Маланюк

Не поет – бо це ж до болю мало,

Не трибун – бо це лиш рупор мас,

І вже менш за все – «Кобзар Тарас»

Він, ким зайняло і запалало.

О. Вишня

«Тарас Шевченко! Досить було однієї людини, щоб урятувати цілу націю».

Є. Сверстюк

«Феномен Шевченка відбиває нашу національну природу, наше світосприйняття, наше минуле і нашу надію на майбутнє. Він символізує душу українського народу, втілює його гідність, дух і пам’ять…».

І.Франко

«Коли б мені прийшлося одним словом схарактеризувати поезію Шевченка, то я сказав би: се поезія бажання життя. Свобідного життя, всесторонній, нічим не опутаний розвій одиниці і цілої суспільності, цілого народу, – це ідеал Шевченка, котрому він був вірним ціле життя».

Джон Ф. Кеннеді

«Я радий, що можу додати свій голос до тих, що вшановують великого українського поета Тараса Шевченка. Ми вшановуємо його за великий вклад у культуру не тільки України, яку він дуже любив і так промовисто описував, а й культуру світу. Його творчість є благородною частиною нашої історичної спадщини».

Микола Палієнко

Ти нам залишив прагнення високі,

Шляхи священні, по яких іти

Твого сумління й мужності уроки

Ми бережем і будем берегти.

 

 

 У бібліотеці училища розгорнуто інформаційні матеріали до 210 річниці від дня народження Т.Г.Шевченка «Свіча Вічності»,  де здобувачі освіти, педколектив та інші  користувачі бібліотеки мають можливість переглянути їх.

Читаймо Шевченкові твори, вивчаймо їх, шануймо те, що залишив нам у спадок Великий Кобзар

 

4 березня легендарному Володимиру Івасюку виповнилося  б   75.

 

 

 

Володимир Івасюк був одним із основоположників української естрадної музики. Автор 107 пісень, 53 інструментальних творів, музики до кількох вистав. А ще український Орфей був професійним медиком і скрипалем, чудово грав на фортепіано, віолончелі, гітарі. Мав він і талант художника, був неординарним живописцем і фотографом (щоправда, сам не любив фотографуватися). Загинув молодим за нез’ясованих обставин у Брюховицькому лісі поблизу Львова.

Звання Героя України отримав посмертно – через 30 років після своєї трагічної смерті.

Володимира Івасюка пам’ятають ті, хто любить українську пісню, а його «Червона рута» і «Водограй» стали музичними брендами нашої країни, на яких виросло не одне покоління артистів і слухачів.

 

За спогадами сучасників, Івасюк був надзвичайно м’якою, лагідною людиною. І доброю. Ця лагідність і доброта світилася в його очах. Мав дивовижний талант спілкування, тож люди радо відкривалися йому назустріч. «Він був романтичний, розумний. З ним завжди було цікаво.

 

Володимир Івасюк – композитор, поет, співак, легенда, геній, людина, яка суттєво вплинула на українську музику. Автор «Червоної рути». Автор «Водограю». Автор пісень «Я піду в далекі гори», «Балада про мальви», «Дві скрипки», «Пісня буде поміж нас», «Лиш раз цвіте любов», «Два перстені» та багато інших. Про Володимира Івасюка написано багато статей, книжок, знято чимало документальних фільмів. І не дарма, бо ж він був унікальною особистістю, він був єдиним серед всіх. У 20 років написав пісню, яка стала символом української естради.

 

Народився Володимир Івасюк 4 березня 1949 року в Кіцмані. Там же закінчив школу, там закінчив музичну школу, створення якої зініціював його батько, Михайло, вчитель французької мови. У Кіцмані почав писати перші музичні й поетичні твори. Після переїзду сімʼї Івасюків до Чернівців у юного Володимира розпочався справжній прорив у музичній творчості. Тут він написав свої найвідоміші пісні. Паралельно із навчанням у медичному училищі пісняр відшліфовував музичну грамоту.

 

З 1974 року почав навчатися у Львівській консерваторії. У Львові Івасюк творить окрім естрадних пісень класичні твори. 24 квітня 1979 року вийшов з квартири у Львові. Більше його ніхто не бачив. Аж до 18 травня, коли тіло Івасюка знайшли у підвішеному стані в лісі в Брюховичах.

 

Про Володимира Івасюка можна написати тисячі слів, але вартий він тільки одного – геній. Геній музики, адже він створив мелодії, які запали в серця й душі всім, хто хоча б раз почув їх.

                                                                                          СТОРІНКИ  ПАМЯТІ ВОЛОДИМИРА ІВАСЮКА

                                                                                         Книжки про Володимира Івасюка та пісенники

                                                                                                           Про життя і творчість

       

Елегії для сина

Михайло Івасюк

1991 Карпати (Ужгород)

Основу поетичної книги Михайла Івасюка склав однойменний цикл віршів. Це до щему відверта сповідь поета-батька, що втратив єдиного сина. Авторський монолог пройнятий болем невтішного серця, але разом з тим він сповнений філософської зрілості й вражаючої мужності.

читати далі

3

Життя і смерть Володимира Івасюка

Іван Лепша

1994 Журнал «Військо України» №6

Повість, в якій зроблено спробу дослідити загадку смерті композитора. Автор ще за життя Михайла Григоровича приходив до нього додому. Йому показували архіви, всіляко допомагаючи в роботі над книжкою. Робота містить чимало фактів зі слідства, яким немає ціни.

читати далі

 4

Монолог перед обличчям сина

Михайло Івасюк

2000 Золоті літаври (Чернівці)

Біографічна повість Михайла Григоровича Івасюка про свого сина. З неї ви детально дізнаєтесь про дитинство Володі (ці частини особливо цінні з педагогічної точки зору), школьні та інститутські роки, про захоплення музикою та музичними інструментами, особливо скрипкою. Прочитаєте про відносини в сім’ї, які Володимир ставив собі за ідеал. Батько розповідає як Володя писав свої пісні, як горнулися до нього люди. В книзі розкрито підступність тогочасної влади та проблему української пісні, які існують й до сьогодні. Михайло Івасюк поіменно називає убивць свого сина, розповідає про перепони, що чинила влада на останньому шляху композитора. Та ще багато чого, що не ввійшло у наші сторінки.

читати далі

5

Володимир Івасюк. Життя — як пісня. Спогади та есе

Парасковія Нечаєва

2003 Букрек (Чернівці)

До 55-річного ювілею композитора побачила світ книга спогадів та есе про Володимира Івасюка, яку упорядкувала директор Чернівецького Меморіального музею Володимира Івасюка Парасковія Нечаєва. До видання увійшли спогади 20 друзів Володимира, обох його сестер, 9 наукових статей, а також 10 кращіх творів композитора, багато фотографій.

читати далі

 6

Елегії для сина

Михайло Івасюк

2003 Зелена Буковина (Чернівці)

Друге видання поетичної книжки Михайла Івасюка.

читати далі (більше…)

До дня спротиву окупації (26 лютого) Автономної Республіки Крим та м.Севастополя у бібліотеці закладу здобувачі освіти взяли участь у патріотичних заходах та огляді інформаційних джерел (літератури, публікацій, матеріалів Інтернет тощо), повязаних  з історією спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя:

  • Огляд книжково – інформаційної виставки «Крим і Україна – єдині»
  • Інформаційна хвилина «Що ми знаємо про анексію Криму»
  • Круглий стіл  «Крим – це Україна»

21 лютого – Міжнародний день рідної мови.

                                

В бібліотеці училища розгорнуто інформаційні матеріали до Міжнародного дня рідної мови «Слово наше рідне – слово українське» та діє ознайомлення та огляд літератури.

21 лютого – Міжнародний день рідної мови“

Слова росли із грунту, мов жито.  Добірним зерном колосилась мова. Вона як хліб. Вона мені свята. І кров’ю предків тяжко пурпурова”.      Ліна Костенко

Міжнародний день рідної мови покликаний спонукати уряди й населення всіх країн захищати й розвивати мову кожного народу, що існує на планеті.

Ця всесвітня подія відзначається щороку 21 лютого, а засновницею свята виступила ЮНЕСКО. Своєю особливою мовою будь-яка етнічна спільнота завжди вирізняється з-поміж інших. Рідна мова є носієм цінностей та знань, які передаються з покоління в покоління в якості нематеріального культурного спадку. На жаль, 43% мов зараз перебувають під загрозою цілковитого зникнення. Що два тижні припиняє своє існування мова одного з народів світу. 40% людей не мають змоги отримати освіту рідною мовою, а це є дуже важливим фактором формування національної свідомості.

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ В ІСТОРІЇ

  • 1999

21 лютого стало Міжнародним днем рідної мови згідно з рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО.

  • 2002 15 лютого

Це свято офіційно визнано Генеральною Асамблеєю ООН.

  • 2006 19 лютого

В Австралії, в місті Сідней відкрили пам’ятник, присвячений борцям за права рідної мови всього світу.

  • 2007 16 травня

ООН в своїй резолюції закликала держави сприяти захисту та збереженню всіх мов, які існують у світі.

  • 2008

Був проголошений ООН Міжнародним роком мов.

  • 2019

ООН проголосила цей рік Міжнародним роком мов корінних народів.

Рідна мова — та, яку людина сприймає з дитинства, не вивчаючи її спеціально. Зазвичай це мова, якою спілкувалися в родині, мова матерів та батьків.

 В нашій країні державною мовою є українська, але й інші мови, щонайменше в кількості півтора десятка, є рідними для частини громадян. Міжнародний день рідної мови наша держава почала відзначати у 2002 році.

Щоб віддати шану своїй рідній мові, цього дня варто дізнатися про неї щось нове з кількох цікавих та пізнавальних книг.

 Рідна мова — українська, про неї можна дізнатися нове, цікаве та пізнавальне з книг, які бібліотека пропонує для читання.

Це можуть бути, наприклад,

  • «Про українську мову й українську справу» Михайла Грушевського,

 

  • «Правда про походження української мови » Костянтина Тищенка,

 

  • «Рідна мова. Науково-популярне видання» Івана Огієнка

 

  • «Буквар миру» Григорія Сковороди.

Яку мову вважають найдавнішою?

З усіх відомих людству «задокументованих» мов найдавнішою є шумерська мова. Шумери залишили після себе письмові свідчення, які датуються 3000-ми роками до нашої ери. На жаль, мови, які існували до писемності, сучасній науці невідомі.

До якої мовної сім’ї належить мова українців?

Українська мова належить до найчисленнішої — індоєвропейської сім’ї та входить до її слов’янської групи.  

Скільки різновидів є в українській мові?

В українській мові є три основні різновиди наріччя: північне, південно-східне й південно-західне. Кожне з них має в своєму складі ще по кілька говорів. Загалом їх нараховується 14, але цей перелік не включає перехідних говорів та деяких особливих діалектів, наприклад, лемківського.

Мова росте елементарно разом з душею народу.

                                                                            Іван Франко

 

 

 

 

За матеріалами Інтернет

  e56fca5e5b0d-4

День ООН – це день народження Організації Об’єднаних Націй. Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/2782 (XXVІ).

Організація Об’єднаних націй – найбільша міжурядова організація з підтримки миру й безпеки, розвитку міжнародного співробітництва на глобальному рівні. Вона створена в 1945 р. з ініціативи провідних держав антигітлерівської коаліції).

Днем заснування організації, який щорічно відзначається у світі як день ООН є 24 жовтня 1945 р. Відтоді набув чинності конституційний документ організації – Статут ООН, підписаний 26 червня 1945 року на Сан – Франциській конференції 1945р.

Країнами-засновниками ООН вважається 51 держава. Серед них – Україна.

  • ООН – лауреат Нобелівської премії миру. Університет ООН перебуває в Токіо.
  • Шістьма офіційними мовами ООН є: англійська, французька, арабська, китайська, російська та іспанська.
  • ООН має власну поштову службу, що випускає поштові марки.

(більше…)

10 грудня – Міжнародний день прав людини

Людина … за своєю природою вільна,

рівна і незалежна, ніхто не може бути підкорений

політичній владі іншого без своєї згоди.
Джон Лок

Сьогодні День прав людини – міжнародне свято, що відзначається за пропозицією Генеральної асамблеї ООН.

10 грудня 1948 року Організація Об’єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини – перший універсальний міжнародний акт з прав людини, що проголошує права особистості, цивільні та політичні права і свободи (рівність всіх перед законом, право кожного на свободу і особисту недоторканність, свободу совісті та інші).

(більше…)

Архіви

Категорії