15.01.1992р. Верховна Рада України затвердила музичну редакцію Державного Гімну України

 

     Створення українського гімну бере початок з осені 1862 року. Український етнограф, фольклорист, поет Павло Платонович Чубинський пише вірш «Ще не вмерла Україна», якому у майбутньому судилося стати національним, а згодом і державним гімном українського народу. Поширення цього вірша серед українофільських гуртків, щойно об’єднаних у Громаду сталося миттєво. Проте, вже 20 жовтня того ж року шеф жандармів князь Долгоруков дає розпорядження вислати Чубинського «за вредное влияние на умы простолюдинов» на проживання в Архангельську губернію під нагляд поліції.

Перша публікація вірша П.Чубинського у львівському журналі “Мета”, 1863, № 4

Отримавши поширення на Західній Україні патріотичний вірш не пройшов повз увагу й релігійних діячів того часу. Один з них, отець Михайло (Вербицький), ще й знаний композитор свого часу, захоплений віршем Павла Чубинського пише музику до нього. Вперше надрукований у 1863, а з нотами – 1865 вперше почав використовуватись як державний гімн у 1917 році.

У 1917-1920 “Ще не вмерла Україна” як єдиний державний гімн законодавче не був затверджений, використовувалися й інші гімни.

15 січня 1992 музична редакція Державного гімну була затверджена Верховною Радою України, що знайшло своє відображання у Конституції України. Проте, тільки 6 березня 2003 року Верховна Рада України ухвалила Закон “Про Державний гімн України”, запропонований президентом Леонідом Кучмою. Законопроектом пропонувалося затвердити як Державний гімн Національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами тільки першого куплета і приспіву пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна». У той же час перша строфа гімну, згідно з пропозицією президента, звучатиме «Ще не вмерла України і слава, і воля»
Цей закон підтримали 334 народних депутати, проти висловилися 46 з 433, що зареєструвалися для голосування. Не брали участі в голосуванні фракції Соцпартії і Компартії.

З прийняттям цього закону, Стаття 20 Конституції України, набула завершеного вигляду. Національний гімн на музику М.Вербицького отримав слова, віднині затверджені законом.

ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ: ІСТОРИКО-ПРАВОВІ АСПЕКТИ

УКАЗ

ПРЕЗИДІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про Державний Гімн України

(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 17, ст. 217)

Президія Верховної Ради України постановляє:

  1. Затвердити музичну редакцію Державного гімну України, автором музики якої є М.М. Вербицький.
  1. Запровадити повсюдне виконання Державного гімну України,затвердженого цим Указом, з 16 січня 1992 року.
  1. Визнати таким, що втратив чинність, Указ Президії Верховної Ради Української РСР від 22 березня 1978 року «Про Державний гімн Української РСР» (Відомості Верховної Ради УРСР, 1978 р., № 14, ст.214). Голова Верховної Ради України І. ПЛЮЩ м.Київ, 15 січня 1992 року № 2042-XII

 Указ Президії Верховної Ради України «Про Державний гімн України» URL:https://

zakon.rada.gov.ua/laws/show/2042-12 (дата звернення 15.01.1992

За матеріалами Інтернет  (фото вільного доступу)


Leave a comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Архіви

Категорії